slavíme 20. výročí
VIDEO: Mladí si písně ze Semaforu nespojují se Suchým a Šlitrem

VIDEO: Mladí si písně ze Semaforu nespojují se Suchým a Šlitrem

Generace20

Autor: Nikol Dobrá

21. 11. 2014

Když se řekne Semafor, téměř každému se vybaví jména jeho zakladatelů Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Především díky této dvojici se divadlo stalo známým a v povědomí lidí je už 55 let. Duo znají i studenti středních škol. Většina z nich však neví, které písně pocházejí z jejich tvorby

Pramínek vlasů, Malé kotě či Kočka na okně jsou písně, které i dnes děti zpívají v hodinách hudební výchovy už na základních školách. Málokdo z mladých však ví, že tyto chytlavé melodie vznikly v divadle Semafor a jejich autory jsou Jiří Suchý a Jiří Šlitr. „Tato dvě jména si spojím s divadlem Semafor. Nevěděla jsem ale, že napsali tyhle známé písně,“ přiznává studentka Tereza Vepřovská.

Ludmila Frištenská z putovního dětského divadla Úsměv se domnívá, že divadlo Semafor je mezi lidmi vnímáno především skrze jeho herecké a pěvecké hvězdy. „Zůstává v povědomí lidí díky známým osobnostem, které jím prošli a vracejí se k němu především ve svých vzpomínkách,“ říká.

Frištenská také dodává, že mladší generace písně ze Semaforu zná pouze proto, že jsou velmi melodické. Kdo je napsal, a odkud pocházejí, je podle ní už nezajímá. „Melodie těchto písní znám, ale neumím ani jejich texty,“ říká student Libor Málek. Uvádí také, že mu skladby ze Semaforu nic neříkají stejně jako klasická hudba či dechovka a raději si zazpívá něco od české skupiny Kabát.

Skladby psané na tělo

Některé melodie z divadla Semafor jsou dodnes spojovány spíše s konkrétními zpěváky, než s divadlem. Podle Frištenské psal Jiří Šlitr některé texty a hudbu tak, aby co nejvíce seděly jednotlivým umělcům. Právě tyto písně se staly hity daných interpretů a provázejí je jejich pěveckou kariérou. Jde o skladby jako Oči sněhem zaváté složenou pro Karla Gotta či Láska nebeská v podání Evy Pilarové a Waldemara Matušky.

„Texty skladeb jsou většinou humorné, což je další důvod jejich popularity,“ domnívá se Frištenská. Dodává, že v písních Suchého a Šlitra se díky některým hudebníkům objevily také tehdejší progresivní trendy, především rokenrol. V divadle začínala například i kapela Olympic. Její první koncert se uskutečnil právě v Semaforu při premiéře pořadu Ondráš a big beat v roce 1963
Podívejte se na reportáž:

Partneři

Kontaktujte nás

Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 930 851
Telefon: +420 224 930 037
E-mail: vosp@vosp.cz

Newsletter

Odebírejte novinky z naší školy:

Copyright © 2011—2017 Vyšší odborná škola publicistiky.
Všechna práva vyhrazena. „Nejsme žurnalistika, jsme publicistika!“