2. díl – Jak držet mobil při natáčení

V jedné ruce, nebo obouruč?

To je asi první otázka k rozlousknutí. Většina lidí drží při točení videa mobil oběma rukama za hrany. Určitě to není špatná metoda, většinou tak nepřekáží rukama kameře, ani mikrofonu, a funguje to hlavně na krátká a statická videa, zejména pokud si můžeš opřít lokty. Také je to užitečné, pokud jsou ovládací prvky videa na hraně telefonu (spoušť, úprava světelnosti apod.).

Na druhou stranu úchop oběma rukama snadno přenáší pohyb hrudníku při dýchání a je téměř nemožné udržet tímto způsobem mobil v klidu, pokud se sám potřebuješ pohybovat - například když někoho následuješ kamerou.

Jedna ruka točí, druhá je volná

Úchop jednou rukou dává možnost lépe udržovat rovnováhu, gestikulovat, odstrkovat lidi lezoucí do záběru, držet v druhé ruce mikrofon apod. a navíc je jedna ruka v roli ramene jeřábu mnohem flexibilnější, pokud dojde na snímání v pohybu. Ruku nikdy nenatahuj úplně, začne se ti brzy klepat. Mírně pokrčená ruka v loktu se jen tak neunaví a navíc poskytuje ideální vzdálenost od obličeje - displej je dobře čitelný a zároveň máš přehled o okolním dění.

Většina mobilů má navíc alespoň některé ovládací prvky potřebné k točení videa přímo na obrazovce. Standardně se jedná o ostření, kdy je potřeba klepnout prstem na místo, na které chceme zaostřit, a podle kterého si mobil i nastaví světlo a teplotu barev. Během točení je někdy potřeba tento bod mobilu připomenout a dělá se to mnohem lépe ukazováčkem volné ruky, než palcem (to když držíš mobil obouruč). Zní to možná banálně, ale když jsi v těsném prostoru a nemůžeš se volně pohybovat (třeba v davu lidí), jednoruční držení ti dává cca o 40 cm větší akční rádius na obě strany. Někdy je třeba si mobil přehodit z ruky do ruky, ale to je věc praxe. Je na tobě si vyzkoušet, kterou ruku máš šikovnější a která je pevnější.

Je potřeba si ohlídat, kde máš kameru a kde je mikrofon – přirozené je chytnout mobil tak, že ti mikrofon směřuje k dlani, což nevadí, ale nesmí se dlaně přímo dotýkat, může to být slyšet a navíc to může výrazně ztlumit zvuk. Dlaní se dá taky modifikovat síla a kvalita zvuku - když potřebuješ co nejsilnější zvuk zepředu, natočíš ruku hřbetem k sobě, takže dlaň tvoří u mikrofonu jakési naslouchátko a vede zvuk přímo do něj. Natočíš-li ruku obráceně, zvuky zepředu jsou tlumenější, dlaň směřující kolmo k mikrofonu nabírá zvuky neutrálně.

Jsou případy, kdy držení mobilu není vůbec žádoucí. Ať už natáčíš delší souvislý záběr, pořizuješ časosběr nebo točíš rozhovor někde u stolu a chceš mít volné ruce na gestikulaci nebo kávu. Profi řešení je stativ se speciálním nástavcem pro mobil, ale ten sebou má člověk jen tehdy, kdy s podobným natáčením počítá. Věc, která se dá strčit do batohu, kabelky nebo jen do větší kapsy bundy je přísavný držák do auta (u mnoha mobilů je součástí výbavy, k ostatním se dá dokoupit - a ani nemusí být značkový). Pravda, nedrží na všem, ale na skle, lakovaném povrchu, hladkém plastu, leštěném kovu apod. se chytá skvěle. Vyzkoušej si to, ať víš. Úplně minimalistickým řešením je správný kryt na mobil. Ideálně by měl mít ploché hrany, aby se na ně dal postavit, pogumovaný povrch, aby se nesmekal a pokud bude mít vzadu výklopný stojánek, je to úplně nej.

Podívej se na toto video z povodní, které ti ukáže jak vypadají záběry z auta a z držáku na navigaci :)

Výborná ukázka, jak se dá dělat mobilní žurnalistika z auta a v držáku na navigaci.

Na jediný záběr necelé dva kilometry povodní mezi Svatým Janem pod Skalou a Loděnicí v roce 2013. Voda je pěkně k vidění mezi 0:40 a 1:55.

Na vedlejší mapě se můžeš podívat, kde byly záběry natočeny, a na streetview i jak vypadá stejný úsek bez povodně.

Tak šup, šup, jdi trénovat a najdi si ten svůj styl!

 

Zpět na stránku Desatera mobilního reportéra

 

Reportáže našich studentů

Podívej se do galerie plné mediálních výstupů studentů VOŠP. V praktických dílnách pravidelně vznikají reportáže nebo talkshow z našeho televizního studia.

Zjisti více o studiu na VOŠP

Naše škola chce jako studenty tvůrčí mladé lidi s nápady a chutí učit se mediálnímu řemeslu od profesionálů v prakticky zaměřeném vzdělávacím programu.

Partneři

Kontaktujte nás

Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 930 851
Telefon: +420 224 930 037
E-mail: vosp@vosp.cz

Aby Vám neunikly pozvánky na akce VOŠP

Copyright © 2011—2021 Vyšší odborná škola publicistiky.
Všechna práva vyhrazena. „Nejsme žurnalistika, jsme publicistika!“