Na zimním mediálním dnu si studenti vyzkoušeli denní zpravodajství

Stres, úspěchy, ale také překvapení. To vše bylo součástí zimního mediálního dne, který se konal 7. prosince. Tématem byli pasáže na Václavském náměstí a jeho okolí. Jednotlivé týmy tak musely vytvořit co nejzajímavější reportáže, týkající se těchto průchodů, kterým lidé věnují méně pozornost než dříve.

Studenti na naší škole jsou dobře obeznámeni s tím, co je mediální den. Jen ve zkratce pro čtenáře, kteří s ním nemají žádnou zkušenost. Jedná se o akci, kdy studenti simulují práci v redakci denního zpravodajství.

Na začátku si produkční vylosují své týmy a témata, které zpracují a na konci dne odevzdají hotovou reportáž. Z jednotlivých výstupů se pak poskládá zpravodajská mozaika, což je živé vysílání ze studia. Po stresujícím dni se promítá v aule. Každý tak vidí, jak si stál nejen jeho tým, ale i ostatní.

Každé skupině je přidělen pedagog, který je vedoucí skupiny a v případě potřeby s nimi konzultuje práci a poskytuje rady. Jedním z vedoucích skupin byl Aleš Pištora. „Můj tým má za téma ,komunální politika v pasážích centra Prahy’, což je specifické, protože v centru Prahy nebydlí moc lidí,“ řekl pedagog. Také se svěřil, že jeho svěřenci soustředili téma na drogovou problematiku v této oblasti.

Novinky mediálního dne

Poprvé se členy týmů stali studenti oboru PR se svým vlastním úkolem. Na rozdíl od ostatních členů štábu, se studenti zaměření PR sami rozdělili do týmů. Nechyběli ani fotografové, kteří dokumentovali celou akci. „Mají za úkol udělat propagaci školy. Ukázat, že studenty baví studovat na této škole, ale zároveň, že je to těžká práce,“ představil práci fotografů jejich učitel Lukáš Hausenblas. Také dodává, že je to poprvé co jejich práce přesahuje potřeby mediálního dne.

Studenti PR po celou dobu sbírali materiály pro své výstupy, které poté představovali a obhajovali v rámci předmětu SM1. Nejednalo se ale o jedinou práci, kterou zde vykonávali. „Ve skutečnosti jsem fungovala jako asistentka. Pomáhala jsem týmu nosit vybavení, fotila a v závěru jsem vyřizovala i povolení natáčet v pasáži.

Snažila jsem se pomoct, když už jsem tam byla,“ sdělila PRistka jednoho z týmů, Stanislava Sádková.
Vedoucí režie Jolana Dvořáková se podělila o nové postupy a použitou techniku na mediálním dni. „Letos se podařilo posunout dál technologii výroby. Díky přenastavení režie jsme byli o kousek rychlejší,“ řekla Dvořáková. Moderátorkou mozaiky se stala studentka druhého ročníku Zuzana Kovaříková. „Moderátory mediálního dne vybírám podle toho, aby se moc nestresovali a práci si užili,“ svěřil se Bradáč.

Překvapení na konci

Po skončení pořadu a tradičního backstage se promítalo ještě jedno překvapení. Vedoucí editor a pedagog Roman Bradáč slavil narozeniny a byl odměněn sestřihem gratulací od lidí z jeho života, počínaje pedagogy ze škol, kde přednáší, přes kolegy z televizní redakce, kde působil, až po přátele z různých etap jeho života. Po skončení oslavenec komentoval dílo i celkovou atmosféru slovy: „Vždycky jsem chtěl zažít jaké to je vyhrát Oscara, ale tohle to je mnohem lepší, než jakákoliv cena.“

Očima studenta autorské žurnalistiky

Autorská žurnalistika se také zúčastnila mediálního dne. Ti na rozdíl od ostatních měli svá vlastní témata a napodobovali práci v tištěném deníku. „Polovina redakce je rozprchlá po Praze. Například jeden redaktor šel na trénink fotbalové Sparty, další je na předávání cen za dětský čin roku. Až se vrátí, tak se bude konzultovat, zda jsou obsahy, které nabrali, zpracovatelné,“ řekla šéfredaktorka Echa Tereza Tancerová v průběhu mediálního dne. Ta zároveň i fungovala jako redaktorka v terénu kvůli onemocnění jedné kolegyně.

Kromě editorialu a konzultace článků a témat s redaktory bylo její prací vytvořit článek o mediálním dni AVD sekce. „Uzávěrku se snažíme stihnout do sedmi večer,“ okomentovala tvorbu speciálního dílu Echa. To je finálním výstupem autorské žurnalistiky a kromě výše zmiňovaných témat si zde mohou čtenáři přečíst rozhovor s poslancem Dominikem Ferim nebo článek o fotografech na volné noze.

ZPĚT NA OBSAH

 

 

VOŠP FOR PEOPLE

Partneři

Kontaktujte nás

Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 930 851
Telefon: +420 224 930 037
E-mail: vosp@vosp.cz

Newsletter

Odebírejte novinky z naší školy:

Copyright © 2011—2018 Vyšší odborná škola publicistiky.
Všechna práva vyhrazena. „Nejsme žurnalistika, jsme publicistika!“