O pravdu? Týdny mediálního vzdělávání

Během posledních šesti týdnů školního roku (21. května - 29. června 2018) proběhne na základních a středních školách po celé ČR druhý ročník Týdnů mediálního vzdělávání, které pořádá Jeden svět na školách. Do akce se i letos zapojí VOŠ publicistiky.

 

 

Letošní motto "O pravdu/Opravdu?" poukazuje na to, že v době, kdy se nepravdivé zprávy na sociálních sítích šíří rychleji než ty pravdivé, je hledání pravdy a důvěryhodných informací obzvlášť důležité.

Z jakých aktivit si mohou školy letos vybírat?
• debaty s novináři a mediálními odborníky
• semináře organizací, které se věnují mediálnímu vzdělávání
• dokumentární filmy Mimořádná zpráva a Co dokáže lež
• sada "opravdických" plakátů a nová tematická publikace 
• exkurze do partnerských redakcí

Zapojené školy bezplatně získají řadu studijních materiálů, možnost pozvat si do školy některého ze zapojených novinářů a mediálních odborníků, tematickou výstavu "opravdických" plakátů a dva dokumentární filmy; CO DOKÁŽE LEŽ Tomáše Kudrny a MIMOŘÁDNOU ZPRÁVU Tomáše Bojara.

Film Mimořádná zpráva v rámci jednoho dne zblízka sleduje práci novinářů ve zpravodajských redakcích České televize a Hospodářských novin. Dokument Co dokáže lež analyzuje podobu informační války a vliv dezinformací v České republice. Snaží se zjistit, kdo stojí za nepravdivými zprávami, které se šíří především na sociálních sítích a na takzvaných konspiračních webech.

Vyšší odborná škola publicistiky nabízí kurz mediální výchovy, který vychází z dlouholetých zkušeností VOŠP s tématem mediální výchovy, věnuje se jak kriticko-analytickému přístupu k médiím, tak i praktickému a tvůrčímu přístupu. Kromě toho nabízí také vzdělávací hru zaměřenou na porozumění médiím. Hra je založena na metodě zážitkové pedagogiky, tzv. eduLARP. Jde o simulaci reálné situace, která se stane mediální událostí. Studenti si vyzkouší jednotlivé role „lidí okolo médií“. Dozvědí se, jak vznikají „mediální kauzy“, a jaké mohou být jejich následky.

Podrobnější informace a registrace škol na ►jsns.cz/tmv

 

Partneři

Kontaktujte nás

Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 930 851
Telefon: +420 224 930 037
E-mail: vosp@vosp.cz
Copyright © 2011—2019 Vyšší odborná škola publicistiky.
Všechna práva vyhrazena. „Nejsme žurnalistika, jsme publicistika!“