Využijme potenciál vyšších odborných škol při profesním vzdělávání

Vyšší odborná škola publicistiky iniciovala v rámci projektu OP VVV Inovace vyššího odborného vzdělávání vznik Ředitelského klubu.

Uspořádali jsme dvacet kulatých stolů a sedm on-line diskusí, kde jsme měli možnost společně usazovat vizi VOV do kontextu dalších důležitých stakeholderů profesního vzdělávání (sestřihy i plné verze diskuzí naleznete na YouTube kanálu Ředitelský klub).

Vstoupili jsme do závěrečné fáze klíčové aktivity 7, během níž analyzujeme roli vyššího odborného vzdělávání a návrhu koncepce VOV ve školském systému v projektu OP VVV Inovace VOV v odborné oblasti humanitní. Nyní pracujeme na dokumentu Návrh koncepce VOV odborné oblasti humanitní a v březnu 2021 budeme předkládat jeho finální podobu.

Co děláme? 

  • Propojujeme experty vyšších odborných škol a profesních organizací, zaměstnavatele, studenty, státní správu a samosprávu.
  • Snažíme otevřeně pojmenovat nevyužitý potenciál vyšších odborných škol v České republice.
  • Nabízíme komplexní pohled na současnou situaci a z různých úhlů navrhujeme cestu k důsledné nápravě.

Co chceme? 

  • Usilujeme o to, aby VOŠ byly více vidět a byly pokládány na stejnou úroveň jako VŠ.
  • Chceme absolventům VOŠ nabídnout flexibilní vzdělávací cestu z profesní školy do práce a také přímo do prakticky orientovaných magisterských programů vysokých škol.
  • Chceme ve výuce více propojit školy se zaměstnavateli tak, jak je to běžné například v Německu či Rakousku. Zaměstnavatelé ve všech regionech ČR potřebují vysoce kvalifikované specialisty, kteří mohou okamžitě nastoupit nejen do náročnějších, ale i zcela nových profesí.
  • Chceme více zainteresovat zaměstnavatele v jejich podpoře legislativních změn, které odstraní diskriminaci studentů profesních programů vyšších odborných škol.
  • Chceme také povzbudit regiony a zaměstnavatele při získávání finančních zdrojů pro náročnou profesní výuku.
  • Chceme také apelovat na stát, aby systémovými pobídkami motivoval zaměstnavatele k větším investicím do výchovy specialistů.

Více v tiskové zprávě: V krizi pomůže dostupné profesní vzdělávání. Pomoci mohou vyšší odborné školy

Projekt OP VVV Inovace vyššího odborného vzdělávání v humanitní oblasti 

Projekt OP VVV Inovace vyššího odborného vzdělávání v humanitní oblasti – v jehož rámci se veřejné diskuse Ředitelského klubu konaly – má za úkol vytvořit podklady pro stanovení nového metodického přístupu k budoucnosti vyššího odborného školství v České republice. Projekt je řízen Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy a prostředky pro jeho realizaci jsou čerpány z Evropských strukturálních a investičních fondů. 

O Ředitelském klubu

Ředitelský klub je platforma, jejímž cílem je shromáždit východiska pro ucelenou reformu profesního terciárního vzdělávání na základě názorů expertů vyšších odborných škol, profesních organizací, zaměstnavatelů, studentů, státní správy i samosprávy. Dosavadní setkání nabídla nejen komplexní pohled na současnou situaci, ale z různých úhlů popsala také cestu k její důsledné nápravě.

Kontakt pro média

Dominik Fellner, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 727 814 728

Sestřihy z diskusí i jejich plné verze naleznete na YouTube kanálu Ředitelský klub.

 

Partneři

Kontaktujte nás

Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 930 851
Telefon: +420 224 930 037
E-mail: vosp@vosp.cz

Aby Vám neunikly pozvánky na akce VOŠP

Copyright © 2011—2021 Vyšší odborná škola publicistiky.
Všechna práva vyhrazena. „Nejsme žurnalistika, jsme publicistika!“