Ředitel VOŠP hájil vyšší odborné vzdělávání v debatě Hospodářské komory

Ve středu 5. května 2021 se konala předvolební debata. Pořádala ji Hospodářská komora České republiky ve spolupráci s Hospodářskými novinami na témata vzdělávání.

Diskutující se snažili odpovědět na důležité otázky spojené s budoucností českého vzdělávacího systému i jeho role v celkovém výkonu české ekonomiky:

Vystačíme si se školním vzděláním na celý život? Jak motivovat Čechy k celoživotnímu učení? Modernizace odborného vzdělávání v souladu s potřebami Průmyslu 4.0 a spojení s firemní praxí? Odborné vzdělávání jako první profesní volba, co pro to uděláme? 

Petr Uherka jako člen expertního panelu v debatě zdůraznil, že vzdělávací systém by měl být prostupný vertikálně i horizontálně a vzdělávací instituce by měly být maximálně otevřené a prostupné pro studenty při jejich celoživotním rozhodování se vzdělávat, měnit kvalifikaci a nalézat nová životní uplatnění. Podtrhl také, že právě pro vyšší odborné školství je důležité, aby jeho absolventi nekončili jen s titulem Dis., ale mohli plynule navázat na další vysokoškolské vzdělávání na úrovni EQF 7 (magisterské programy).

Vyšší odborné vzdělávání je podle Petra Uherky „... relevantní pro současný trh práce, přispívá k inovacím a k rekvalifikaci, podporuje možnost studovat a pracovat v regionu bydliště a může být pionýrem v oborech digitalizace, kreativity, zdravotní a sociální péče, udržitelnosti a budování odolnosti v budoucím světě.“

Diskuze se dále účastnili Petr Gazdík (Česká pirátská strana & Starostové a nezávislí, STAN ), Pavel Jelínek (Svoboda a přímá demokracie, SPD), Marek Výborný (SPOLU), Marta Semelová (Komunistická strana Čech a Moravy, KSČM) a Kateřina Valachová (ČSSD). 

V expertním panelu vystoupil Petr Uherka společně se Stanislavem Sedláčkem (člen představenstva HK ČR, ATOK) a Matějem Sulitkem, vedoucím Ústavu výrobních strojů a zařízení FS ČVUT v Praze. Diskusi uvedl president HK ČR Vladimír Dlouhý a vicepresidenti Zdeněk Zajíček a Roman Pommer.

Celou debatu si můžete prohlédnout zde, vystoupení Petra Uherky například od 1:28:00: 

 

 

Partneři

Kontaktujte nás

Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 930 851
Telefon: +420 224 930 037
E-mail: vosp@vosp.cz

Aby Vám neunikly pozvánky na akce VOŠP

Copyright © 2011—2021 Vyšší odborná škola publicistiky.
Všechna práva vyhrazena. „Nejsme žurnalistika, jsme publicistika!“