Spisovatelská hvězda na půdě Publicistiky

Ve čtvrtek 12. května 2022 zavítala do literárně-scenáristických tvůrčích dílen Publicistiky velmi vzácný host – spisovatelka, scenáristka a dramaturgyně Irena Obermannová.

V rámci programu „odborníci do výuky“ se studenty sdílela zkušenosti ze své literární a scenáristické práce. Hovořila například o tom, jaký je rozdíl mezi psaním knih a scénářů.

„Scenáristiku nejde naučit, maximálně lze naučit, jak se píšou scénáře, ale ani to vám nezaručí, že to budete umět,“ prozradila studentům ve výuce Obermannová. Vysvětlila, že psaní se „učí“ jediným způsobem, a to praxí. Podle ní musíte svému psaní věřit a pak vás může v životě „zachránit.“ Ve svém životě se takto Obermannová zachránila v těch nejtěžších chvílích, když psala a po chvíli ji psaní začalo i živit.

V praktické části hodiny Irena Obermannová dala zpětnou vazbu studentům jejich autorským dílům. „Budu tvrdá, ale nebojte se, bude to pro vás výhra,“ slíbila jim.

Irena Obermannová napsala více než 20 románů a novel a také řadu scénářů k filmům a televizním seriálům jako například Deník šílené manželky (2000), Divnovlásky (2008), Život je ples (TV seriál, 2011), Škoda lásky (2015), Trapný padesátky (TV seriál,2017) nebo Řekni to psem (2022). Z jejích knih vybíráme například Dopisy Kafkovi (2013, Motto), Dobré duše (2017, Motto), Jasnozřivost (2018, Motto) či Babička (2021, Irena Obermannová).

„Je mi potěšením, že studenti mohli pracovat spolu s jednou z nejúspěšnějších autorek současnosti. Irena byla má kolegyně při tvorbě seriálu Ulice, na jehož vývoji jsme se společně podílely,“ uvedla spisovatelka, scenáristka a odborná garantka literárně-scenáristického psaní na Publicistice Markéta Dočekalová.

Irena Obermannová 1 Irena Obermannová 2 Irena Obermannová 3

 

Partneři

Kontaktujte nás

Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1
Telefon:  +420 725 006 567 (sekretariát)
Telefon:  +420 725 031 431 (studijní oddělení)
E-mail:  vosp@vosp.cz

Aby Vám neunikly pozvánky na akce VOŠP

Copyright © 2011—2022 Vyšší odborná škola publicistiky.
Všechna práva vyhrazena. „Nejsme žurnalistika, jsme publicistika!“
Škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze takové cookies, které jsou nezbytně nutné pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies).