Kategorie galerie

Publikujeme

Na internetovém studentském magazínu Generace20.cz publikujeme do veřejného prostoru. V rámci jednotlivých rubrik pracujeme v týmech s přesně rozdělenými rolemi jako vedoucí či redaktoři. Píšeme zpravodajské a publicistické texty na témata, která jsou nám blízká, jsou výpovědí dvacetileté generace. 

Správný novinář nepracuje od stolu, a proto redakce Generace20 vyráží do terénu, kde sbírá informace a kontaktuje zdroje pro své články.

Veřejný prostor

Naše texty se prostřednictvím internetu dostávají do veřejného prostoru a mohou mít širší společenský dopad. Učíme se proto ctít společenskou odpovědnost a pravidla etického jednání, které se musí promítat i do novinářské praxe.

Jako redaktoři můžeme poznat, že budovat vzájemnou profesní důvěru není jednoduché. Bez ní však žádný publicista nemůže pracovat.

V České televizi bych chtěl vydržet stejně dlouho jako můj táta, přeje si Martin Vichnar

V České televizi bych chtěl vydržet stejně dlouho jako můj táta, přeje si Martin Vichnar

Generace20

Autor: Jiří Lizec

12. 02. 2020

Od jeho první brigády v České televizi uplynulo už přes dvanáct let. V současnosti působí absolvent Vyšší odborné školy publicistiky z roku 2017 Martin Vichnar (28) jako florbalový a biatlonový reportér na stanici ČT Sport. Při výrobě pořadu Branky, body, vteřiny spolupracuje občas i se svým otcem, moderátorem ČT Petrem Vichnarem.

Mezitím, co se na palubovce pražské UNYP Areny chystá pražské florbalové derby mezi Bohemians a Black Angels, se čtvrthodinovým zpožděním přijíždí do sportovní haly reportér živého televizního vysílání Martin Vichnar. „Dnes máme pouze malý přenos bez studia, takže lehký pozdní příjezd nevadí,“ říká Vichnar a rychle se běží připravit na první předzápasový rozhovor. Podle informací, které mu předal vedoucí přenosu a komentátor Ondřej Zamazal, bude Vichnarův respondent před kamerou poprvé v životě a je značně nervózní. „Snad to nebude problém. Raději mu předem řeknu otázky, abych ho něčím nezaskočil,“ popisuje svou přípravu Vichnar.

Zlom v pracovní kariéře nastal po dokončení školy

V České televizi pracuje už od svých šestnácti let, kdy mu jeho otec Petr zařídil brigádu, při které zapisoval důležité momenty sportovních přenosů pro snadnější střih zpravodajských příspěvků. „Tuhle práci jsem dělal zhruba sedm let. Byl jsem zavřený ve střižně u malého monitoru a přepisoval jsem na list papíru. Při porovnání s dnešními technologiemi to byl opravdový pravěk,“ vzpomíná Vichnar. Od práce v médiích ho to ale rozhodně neodradilo. Postupem času začal jezdit s televizním štábem na natáčení a před nástupem na VOŠP v roce 2014 už měl zkušenosti s přípravou reportáží a s prací před kamerou. „Na VOŠP jsem se přišel zdokonalit v tom, co už mě v České televizi naučili. S audiovizuální tvorbou se setkával jak v práci, tak i ve škole, což bylo fajn,“ vzpomíná Vichnar na své studium, při kterém například zkoušeli natáčet sitcom. „Nápad jsme si prosadili u vedení školy. Celou noc jsme byli zavření v jednom bytě, připravovali scénu a natáčeli. Vznikly asi tři díly a s odstupem času musím říci, že to nebylo nic zázračného,“ dodává s úsměvem.

Po absolvování VOŠP se Vichnar mohl začít věnovat svému zaměstnání na sto procent, což prý při studiu na škole nešlo. Zanedlouho dostal nabídku na práci reportéra florbalových utkání. „Sám florbal hraji, takže k němu mám velmi blízko. Navíc jsem se při zápasech mediální ligy potkal v jednom týmu s vedoucím florbalových přenosů Ondrou Zamazalem. Když mi dal tuhle nabídku, neváhal jsem,“ říká Vichnar. Nezůstalo ale jen u florbalu. Za svůj největší dosavadní profesní zážitek považuje práci reportéra z biatlonového mistrovství světa 2019.

Martin Vichnar během předzápasového rozhovoru s florbalistou Jakubem Renčínem. Zdroj: Jiří Lizec

Čekám SMS od táty

To, že je Martin Vichnar synem bývalého sportovního komentátora České televize a současného moderátora pořadu Branky, body, vteřiny Petra Vichnara, není žádným tajemstvím. Vliv na svou práci ze strany otce ale nepociťuje: „Občas spolu pracujeme na pořadu Branky, body, vteřiny, to je asi jediný čas, kdy se v České televizi potkáme. Samozřejmě si občas zajdu pro nějakou radu, přeci jen táta pracuje v médiích přes 40 let.“ Následně dodává, že když se mu nějaký výstup v televizi nepovede, rodiče si toho okamžitě všimnou a upozorní ho na chyby. Z toho má obavy i během utkání Bohemians – Black Angels, protože se při jednom ze živých vstupů trochu zakoktal. „To ze mě zas budou doma mít srandu. Natřikrát jsem nedokázal říci správně jednoduchou větu. Čekám za chvilku SMS od táty, co jsem to vyváděl,“ směje se Vichnar.

Titul v médiích nikoho nezajímá

V médiích a v České televizi by chtěl zůstat, po vzoru svého otce, co nejdéle to půjde. „Na rozdíl od soukromých televizí, které může majitel přes noc v podstatě zrušit, bude Česká televize vysílat pořád. Chtěl bych v ní pracovat co nejdéle,“ přemýšlí o své budoucnosti Vichnar a dodává další důvody, proč chce u práce v médiích a zůstat: „Líbí se mi zejména to, že v této branži nikoho nezajímá, jaké kdo má vzdělání, ale hodnotí se odvedená práce. Nikdy mě nenapadlo napsat si za jméno dosažený titul.“ 

Blíží se konec florbalového zápasu, a protože v utkání padlo hodně branek, vysílání se protáhlo. Vichnar tak do poslední chvíle neví, zda se do živého přenosu vejde ještě jeden pozápasový rozhovor. Nakonec se zvedá a říká: „To je dneska všechno, víc toho nestihneme. Udělal jsem jen tři krátké rozhovory, nebylo to nic náročného. Když moderuji ještě studio, mám samozřejmě víc práce.“

Partneři

Kontaktujte nás

Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 930 851
Telefon: +420 224 930 037
E-mail: vosp@vosp.cz

Aby Vám neunikly pozvánky na akce VOŠP

Copyright © 2011—2020 Vyšší odborná škola publicistiky.
Všechna práva vyhrazena. „Nejsme žurnalistika, jsme publicistika!“