Kategorie galerie

Publikujeme

Na internetovém studentském magazínu Generace20.cz publikujeme do veřejného prostoru. V rámci jednotlivých rubrik pracujeme v týmech s přesně rozdělenými rolemi jako vedoucí či redaktoři. Píšeme zpravodajské a publicistické texty na témata, která jsou nám blízká, jsou výpovědí dvacetileté generace. 

Správný novinář nepracuje od stolu, a proto redakce Generace20 vyráží do terénu, kde sbírá informace a kontaktuje zdroje pro své články.

Veřejný prostor

Naše texty se prostřednictvím internetu dostávají do veřejného prostoru a mohou mít širší společenský dopad. Učíme se proto ctít společenskou odpovědnost a pravidla etického jednání, které se musí promítat i do novinářské praxe.

Jako redaktoři můžeme poznat, že budovat vzájemnou profesní důvěru není jednoduché. Bez ní však žádný publicista nemůže pracovat.

Náctiletí oddalují autoškolu. Mají strach z ostatních řidičů a preferují hromadnou dopravu

Náctiletí oddalují autoškolu. Mají strach z ostatních řidičů a preferují hromadnou dopravu

Generace20

Autor: Jiří Lizec

11. 02. 2020

Mít hned v osmnácti řidičský průkaz není pro každého samozřejmost. I když se počet náctiletých řidičů zvyšuje, najdou se stálé mladí lidé, kteří nepotřebují usednout za volant ještě několik let po dosažení plnoletosti. Zejména ve velkých městech je pak prioritou hromadná doprava.

Podle instruktora autoškoly ve středočeských Hořovicích, Radka Smrže (37), si tam řidičský průkaz dělají budoucí řidiči hned v sedmnácti nebo osmnácti letech: „Zhruba 85 % našich žadatelů přichází do autoškoly ještě před dovršením plnoletosti a rok od roku je jejich počet stále větší. Například loni se přihlásilo dvakrát více lidí než v roce 2018.“ Tento trend ovšem pozorují zejména instruktoři autoškol z menších měst.

I když kurz pro řidiče osobního automobilu vyjde zhruba na 10 tisíc korun, daleko větší roli v tom, zda si zažádat o řidičské oprávnění ještě v sedmnácti, hraje právě místo bydliště. „Jsem z vesnice a bez možnosti řídit bych se asi neobešla. Ale pokud bych žila například v Praze, asi bych si řidičák udělala klidně až později,“ říká studentka Nikola Míková (21). S tím souhlasí i další řidiči, kteří jsou v opačné situaci. „Nebydlet v centru Plzně, ale někde na vesnici, musel bych si řidičský průkaz udělat hned, jak bych mohl. Teď mi je ale 23 a vystačím si s tramvají,“ popisuje svoji situaci Marek Dojniš (23).

Mladí řidiči zaviní každou desátou nehodu

Ne každý chce za volant usednout hned první den po osmnáctých narozeninách. Například Veronika Šťáhlavská (22) si řidičský průkaz zatím dělat odmítá. „Bojím se zejména mladých řidičů, protože většina z nich nejezdí vůbec bezpečně,“ vysvětluje svou obavu Šťáhlavská. Jedním dechem ovšem dodává, že si jednou papíry na auto bude muset udělat, protože plánuje rodinu a nechce jezdit s kočárkem městskou hromadnou dopravou.

Obavy Šťáhlavské podtrhuje i fakt, že mladí řidiči ve věku 21-24 let zaviní během roku zhruba 10 % z celkového počtu dopravních nehod na českých silnicích. Toto číslo je od roku 2008 prakticky neměnné. S tím chce bojovat ministerstvo dopravy, které plánuje navrhnout vládě letos na jaře novelu silničního zákona. Počítá se i se zavedením řidičského průkazu na zkoušku. To znamená, že čerstvým řidičům by ke ztrátě průkazu stačilo pouze šest trestných bodů. „Přijde mi to jako nesmysl. Omezil bych spíš maximální výkon automobilu než bodový systém. Pracoval jsem deset let jako úředník bodového systému a většina mladých řidičů přišla o papíry kvůli alkoholu a drogám, ne kvůli řidičské nezkušenosti. Neříkám, že by to problém vyřešilo, ale 200 koní pod kapotou nezkušeného řidiče riziko nehody určitě nesnižuje,“ komentuje návrh ministerstva instruktor autoškoly Smrž.

Navíc začátečníci mohou být nebezpeční v každém věku. To, že zkušenosti s řízením zejména v hustém provozu získá řidič pouze praxí, pociťuje Petr Fiala (28), který dokončil autoškolu na konci minulého roku. „Řidičák jsem si musel udělat proto, že jsem chtěl zůstat v mém současném zaměstnání. Teď řídím každý den a občas mám ještě problém dělat věci automaticky,“ říká Fiala. Uznává, že měl začít hned v osmnácti, protože učit se ve třiceti novým věcem je prý daleko složitější.

Partneři

Kontaktujte nás

Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 930 851
Telefon: +420 224 930 037
E-mail: vosp@vosp.cz

Aby Vám neunikly pozvánky na akce VOŠP

Copyright © 2011—2020 Vyšší odborná škola publicistiky.
Všechna práva vyhrazena. „Nejsme žurnalistika, jsme publicistika!“