Kategorie galerie

Publikujeme

Na internetovém studentském magazínu Generace20.cz publikujeme do veřejného prostoru. V rámci jednotlivých rubrik pracujeme v týmech s přesně rozdělenými rolemi jako vedoucí či redaktoři. Píšeme zpravodajské a publicistické texty na témata, která jsou nám blízká, jsou výpovědí dvacetileté generace. 

Správný novinář nepracuje od stolu, a proto redakce Generace20 vyráží do terénu, kde sbírá informace a kontaktuje zdroje pro své články.

Veřejný prostor

Naše texty se prostřednictvím internetu dostávají do veřejného prostoru a mohou mít širší společenský dopad. Učíme se proto ctít společenskou odpovědnost a pravidla etického jednání, které se musí promítat i do novinářské praxe.

Jako redaktoři můžeme poznat, že budovat vzájemnou profesní důvěru není jednoduché. Bez ní však žádný publicista nemůže pracovat.

Polemika: Fotografie v rouškách na sociálních sítích. Není to už moc?

Polemika: Fotografie v rouškách na sociálních sítích. Není to už moc?

Generace20

Autor: Anna Čmuchálková

20. 02. 2020

Šířící se epidemie koronaviru je téma číslo jedna téměř ve všech médiích i na sociálních sítích. Zvlášť Instagram se v posledních týdnech hemží nastylizovanými fotografiemi lidí s rouškami. Uživatelé ke snímkům nezapomínají připisovat hashtagy typu #coronavirus či #chinavirus. Ve většině případů na sobě mají klasické papírové ústenky, které proti viru nijak neochrání. Proč mají někteří lidé potřebu dávat takové fotografie na sociální sítě? A proč si o ochraně proti nákaze nezjistí dostatek informací?

Fotografie s rouškou jsou novým trendem na Instagramu. K tomu nesmí chybět ani patřičné hashtagy, díky kterým si příspěvků všimne větší počet lidí a uživatelé tak mohou získat více lajků. Například hashtag #coronavirus už zmiňuje přes 500 tisíc příspěvků. Na mnoha z nich jsou zachyceni lidé se stylovým oděvem a rouškou na ústech v póze typu ‚je mi jedno, že mě fotíš‘. Zřejmě se snaží přiživit na globální epidemii, nebo chtějí pomocí fotografií a rádoby vtipných komentářů zlehčovat celou situaci. To mi ale v případě, kdy umírají stovky lidí, nepřijde vhodné.

Ignorace nebo lenost zjišťovat informace?

Uživatelé na fotografiích i mladí lidé, které jsem potkala v centru Prahy, většinou nosili klasické papírové roušky, které před viry neochrání. Tento typ ústenek se nosí proto, aby bylo chráněno okolí před nositelem. Naopak proti nákaze je nejefektivnější využít respirátory s vyměnitelným filtrem. Proč si v době, kdy jsme na internetu neustále, nejsou někteří lidé schopni zjistit informace do hloubky? Je to jen lenost nebo čirý nezájem?

Mezi těmi, kteří se s klasickou rouškou vyfotografovali, bylo i několik influencerů. Právě ti by měli díky vlivu vzdělávat své sledující. Místo focení v papírových rouškách na nádherných destinacích a v drahém oblečení mohli vysvětlit, jak se efektivně proti virům chránit. Musí se dodržovat i základní hygienické zásady. Mezi ně patří časté a správné mytí rukou, dezinfekce používaných předmětů jako jsou mobilní telefony nebo zamezení kontaktu s nakaženými lidmi.

Hashtag koronaviru je na Instagramu zmíněn ve více než 500 tisíc příspěvcích. Zdroj: Anna Čmuchálková

Davová panika kvůli koronaviru

Když jsem se ptala několika vrstevníků, skutečně si mysleli, že je klasická rouška proti nákaze ochrání. K neznalosti se přidala davová panika a možná to byl důvod, proč se lidé rozhodli nejdříve nakupovat roušky a až poté zjišťovat informace. Na internetu se totiž objevovaly různé poplašné zprávy. Kolovaly fámy, že se virus dostal i do Česka, a že je několik nakažených. Tyto informace byly nakonec vyvráceny. Mnoho Čechů na vzniklou situaci ale zareagovalo tím, že začali objednávat roušky a antibakteriální gely, aby se před virem chránili. Ve většině lékáren i na skladech byly do několika dnů tyto potřeby vyprodané.

Žijeme v jednadvacátém století, kdy se dokumentování jakýchkoliv okamžiků stalo součástí našich životů. Občas by se lidé ale měli zamyslet nad tím, co sdílejí. Také by neuškodilo, kdyby se společnost naučila myslet více racionálně, nepodléhat panice a zajímat se o informace do hloubky.

Partneři

Kontaktujte nás

Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 930 851
Telefon: +420 224 930 037
E-mail: vosp@vosp.cz

Aby Vám neunikly pozvánky na akce VOŠP

Copyright © 2011—2020 Vyšší odborná škola publicistiky.
Všechna práva vyhrazena. „Nejsme žurnalistika, jsme publicistika!“