Kategorie galerie

Publikujeme

Na internetovém studentském magazínu Generace20.cz publikujeme do veřejného prostoru. V rámci jednotlivých rubrik pracujeme v týmech s přesně rozdělenými rolemi jako vedoucí či redaktoři. Píšeme zpravodajské a publicistické texty na témata, která jsou nám blízká, jsou výpovědí dvacetileté generace. 

Správný novinář nepracuje od stolu, a proto redakce Generace20 vyráží do terénu, kde sbírá informace a kontaktuje zdroje pro své články.

Veřejný prostor

Naše texty se prostřednictvím internetu dostávají do veřejného prostoru a mohou mít širší společenský dopad. Učíme se proto ctít společenskou odpovědnost a pravidla etického jednání, které se musí promítat i do novinářské praxe.

Jako redaktoři můžeme poznat, že budovat vzájemnou profesní důvěru není jednoduché. Bez ní však žádný publicista nemůže pracovat.

GLOSA: Malina s hořkým nádechem příchází na chuť nové tradici

GLOSA: Malina s hořkým nádechem příchází na chuť nové tradici

Generace20

Autor: Monika Kabourková

22. 02. 2020

Udílení amerických anticen The Golden Raspberry Awards, která je v Česku známá jako Zlatá malina, si letos dává opět načas. Protipól Americké Akademie filmového umění a věd se tradičně od roku 1980 uděloval den před slavnostním vyhlášením zlatých Oscarů. Od loňského roku si ale diváci zvykají na novou tradici a vyhlašení se bude konat poslední víkend v únoru. Adepti ale nesmutní, pro pozlacenou malinu si totiž málokdo dojde.

Zlatá malina se předává hned v deseti kategoriích, které se v mnohém shodují se zlatými Oscary. Například ceny za nejhorší film se letos může obávat především snímek Cats, který kritici strhali ihned po uvedení do kin, a tak si okamžitě vyčerpal všechny své kočičí životy. Číslo děvet je pro adaptaci broadwayského muzikálu nejspíše osudné. Své nominace totiž může v ocenění proměnit hned devětkát. Organizátoři se letos navíc rozhodli, že čtyřicáté udílení anticen posunou o stupínek výš, a tak se letošní vyhlášení bude vysílat živě v televizi na stanici Comedy Dynamics Network. Tímto krokem si nadace lehce pojistila svoji navyšujicí se popularitu.

Ben Affleck vyhrál v roce 2004 Zlatou malinu hned za tři filmy – Daredevil, Láska s rizikem a Výplata. Zdroj: YouTube

Tvůrcům se to povedlo už v minulosti, například v roce 2004 s hercem Benem Affleckem, který vyhrál cenu pro nejhoršího herce hned za tři snímky – Daredevil, Láska s rizikem a Výplata. Pro cenu si sice osobně nedošel, ale organizátorům sám napsal s dotazem, kde je jeho ,,pytel zlatých hroznů“. Je docela absurdní, že vyhlašování jako takové bylo dle všeho pod jeho úroveň, ale vidina pozlacené trofeje ve sbírce byla nejspíš silnější. Ta mu nakonec byla týden po vyhlášení předána v Larry King Night. Zde ji ale, překvapivě, Affleck okamžitě rozlomil. Jak se ukázalo, tak Affleck neměl nejmenší tušení, že se jedná o pětidolarovou plastovou cenu, která byla pouze přesprejována na zlatou barvu. Zakladatel malinových cen John Wilson se však rozhodl z údajného odpadu vytvořit poklad a nabídl Affleckovým fanouškům cenu na ebay. A co s vybranými penězi udělal? Prozíravě výtěžek investoval do pronájmu pro nadcházející rok. 

Není ani výjimkou, že je film nebo herec nominován zároveň na Zlatou malinu i na Oscara. Letos se to ,,poštěstilo“ pouze filmu Joker, který má možnost získat sošku v kategorii ,,Nejhorší vyobrazení lidského života.“ Přitom Cenu Akademie za nejlepšího herce získal právě představitel Jokera – Joaquin Phoenix. Právě výběr nominovaných filmů a herců je najčastěji kritizován diváky. Podle nich je hlavním cílem nadace zneuctít největší jména, která se daný rok na černé listině objeví. Úsměvným paradoxem byla v minulosti nominace Jamese Cocoa a Amy Irvingovéna nejlepší a zároveň nejhorší herecký výkon ve stejné roli, který oba, jako jediní umělci v historii, proměnili. V těchto případech je na pováženou vkus organizátorů zlatých anticen.

Sandra Bullock si den po získání Zlaté maliny došla pro svoji první zlatou sošku Oscara za film Blind Side. Zdroj: Shari B. Ellis

Svoji hrdost v minulosti spolklo, a pro cenu si osobně došlo, jen velmi málo herců. Například Sandra Bullock, která si pro trofej hrdě dokráčela a organizátorům věnovala i DVD filmu All About Steve, za který si cenu vysloužila. Podobný scénář by se mohl uskutečnit i letos, například u herečky z filmů Cats a The Hustle, Rebel Wilson, která je nominovaná hned ve dvou kategoriích. Kočičí oblek, který vyvenčila na Oscarech, by tak ještě nemusel přijít vniveč, a mohla by si v něm za dohledu kamer pro cenu ladně dojít. Letošním jubilejním ročníkem tak organizátoři spečetili rozhodnutí, že to nejhorší přeci jen patří na konec.

Rebel Wilson ve svém kočičím oblečku na předávání Oscarů. Zdroj: Youtube.com

Partneři

Kontaktujte nás

Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 930 851
Telefon: +420 224 930 037
E-mail: vosp@vosp.cz

Aby Vám neunikly pozvánky na akce VOŠP

Copyright © 2011—2020 Vyšší odborná škola publicistiky.
Všechna práva vyhrazena. „Nejsme žurnalistika, jsme publicistika!“