Kategorie galerie

Publikujeme

Na internetovém studentském magazínu Generace20.cz publikujeme do veřejného prostoru. V rámci jednotlivých rubrik pracujeme v týmech s přesně rozdělenými rolemi jako vedoucí či redaktoři. Píšeme zpravodajské a publicistické texty na témata, která jsou nám blízká, jsou výpovědí dvacetileté generace. 

Správný novinář nepracuje od stolu, a proto redakce Generace20 vyráží do terénu, kde sbírá informace a kontaktuje zdroje pro své články.

Veřejný prostor

Naše texty se prostřednictvím internetu dostávají do veřejného prostoru a mohou mít širší společenský dopad. Učíme se proto ctít společenskou odpovědnost a pravidla etického jednání, které se musí promítat i do novinářské praxe.

Jako redaktoři můžeme poznat, že budovat vzájemnou profesní důvěru není jednoduché. Bez ní však žádný publicista nemůže pracovat.

Pokud chcete pracovat v médiích, nesmíte se bát mocných, říká Marek Wollner

Pokud chcete pracovat v médiích, nesmíte se bát mocných, říká Marek Wollner

Generace20

Autor: Denisa Korityáková

28. 02. 2020

Novinář Marek Wollner (53) působí v České televizi jako dramaturg a moderátor investigativního pořadu Reportéři ČT. „Nových nadějných absolventů bohužel v branži potkávám málo,“ posteskl si během diskuse se studenty Vyšší odborné školy publicistiky. Řešil i vliv médií na politiku nebo důsledek moci velkých společností.

„Obávám se, abyste mě nevypískali. Vím, že to tady děláte,“ přivítal s úsměvem aulu plnou studentů novinář Marek Wollner. Reagoval tím na nedávnou návštěvu šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla a následně publikovaný článek, který popisoval, jeho vystoupení i reakce studentů.

Wollner svou přednášku otevřel tématem fake news (úmyslně šířené dezinformace, pozn. red.). „Tyto zprávy jsou významnou municí pro některé politiky. Klamání lidí je základní politickou potřebou, která zde vždy byla,“ začal vysvětlovat Wollner. Za dezinformace podle něj často nemohou pouze ti, kteří tyto zprávy dále šíří. „Velká část lidí raději věří nesmyslům, než pravdě,“ doplnil Wollner s tím, že to není problémjen České republiky, ale celého světa. 

Vlivní giganti jsou nebezpeční 

S fake news se pojí i „pofidérní“ média, kterým často k popularitě pomáhají internetoví giganti jako Google nebo Facebook. Zkušenosti s tím má i Wollner. „Platforma Google News mi opakovaně přednostně navrhovala takové spiklenecké weby, až jsem se cítil jako nějaký fanatik,“ konstatoval Wollner. Za příklad takových zdrojů, které mu Google nabízel se štítkem ‘Pro vás’‎,uvedl web Parlamentní listy. Poukazoval tím na fakt, že velké americké společnosti prodávají až příliš mnoho reklamního prostoru dezinformačním webům. „Krásně se mi z paměti vynořila stará pravdivá věta, že kapitalisté nakonec prodají komunistům i ten provaz, na kterém je pak dotyční oběsí,“ dodal s nadsázkou Wollner. V aule byla v tu chvíli mezi budoucími novináři patrná jistá deziluze. 

Podle Wollnera ale stav novinařiny není fatální a mladá generace může být nadějí pro změnu. „Těch nových nadějných absolventů ale bohužel v branži potkávám málo,“ dodal. K udržení se v mediích potřebují podle něj značnou odolnost vůči stresu. „Je třeba nebát se kontaktu s nejmocnějšími lidmi,“ nabádal studenty Wollner. Zároveň upozorňoval, že je důležité i relaxovat a odpočívat, protože k profesi novináře mnohdy patří syndrom vyhoření.

Osobnost, která má co říct

I když Wollner předem oznámil, že raději než přednášku chce vést se studenty diskuzi, po většinu času nikoho nepustil ke slovu. Na druhou stranu budoucí novináři mohli Wollnera s klidem konfrontovat a nečekat na vyhrazený čas pro otázky. Moc toho ale nevyužili. Studenti i tak hodnotili jeho výklad kladně. „Líbilo se mi, že byl objektivní i kritický. Trefně se vyjadřoval k sociálním sítím a k tomu, jaký mají dopad na vývoj a chování dnešní společnosti. Je to téma, o kterém všichni ví, ale často o něm mluví pouze povrchně,“ myslí si student druhého ročníku VOŠP Jan Nosek (20).

Podobně setkání s Wollnerem vidí i studentka prvního ročníku Kateřina Vavřínová (22). „Přednáška byla skvělá. Podle mého názoru to je rozhodně člověk, který má budoucím novinářům co říct. Dotkl se témat morálky a vnímání pravdy, to ve mně rezonovalo,“ svěřila se Vavřínová.

Partneři

Kontaktujte nás

Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 930 851
Telefon: +420 224 930 037
E-mail: vosp@vosp.cz

Aby Vám neunikly pozvánky na akce VOŠP

Copyright © 2011—2020 Vyšší odborná škola publicistiky.
Všechna práva vyhrazena. „Nejsme žurnalistika, jsme publicistika!“