Kategorie galerie

Publikujeme

Na internetovém studentském magazínu Generace20.cz publikujeme do veřejného prostoru. V rámci jednotlivých rubrik pracujeme v týmech s přesně rozdělenými rolemi jako vedoucí či redaktoři. Píšeme zpravodajské a publicistické texty na témata, která jsou nám blízká, jsou výpovědí dvacetileté generace. 

Správný novinář nepracuje od stolu, a proto redakce Generace20 vyráží do terénu, kde sbírá informace a kontaktuje zdroje pro své články.

Veřejný prostor

Naše texty se prostřednictvím internetu dostávají do veřejného prostoru a mohou mít širší společenský dopad. Učíme se proto ctít společenskou odpovědnost a pravidla etického jednání, které se musí promítat i do novinářské praxe.

Jako redaktoři můžeme poznat, že budovat vzájemnou profesní důvěru není jednoduché. Bez ní však žádný publicista nemůže pracovat.

Podnikat z domova v pyžamu láká spoustu lidí, ve většině případů ale o peníze přijdou, říká investor Dominik Kovařík

Podnikat z domova v pyžamu láká spoustu lidí, ve většině případů ale o peníze přijdou, říká investor Dominik Kovařík

Generace20

Autor: Jiřina Havlová

03. 03. 2020

Vydělává přes dvacet milionů korun ročně. Dominik Kovařík (30) vede kurzy o investování a obchodování, radí firmám v oblasti marketingu a rozjíždí startupy. Na druhou stranu ani nedokončil vysokou školu. A svůj první obchodní účet na burze, který vybudoval z dvaceti na dvě stě padesát tisíc korun, prodělal během několika okamžiků.

Víte, kdy jste si vydělal svůj první milion?
To vím přesně. Bylo to z internetových obchodů a trvalo to dva roky. Rodiče měli kamenné obchody, ale k e-shopům byli skeptičtí. Tak jsme je s přítelkyní vybudovali sami. Podnikali jsme v bytových doplňcích a osvětlení. Vytvořili jsme si firmu, která fungovala.

Jak jste se dostal od internetových obchodů k obchodování na burze?
K burze jsem se dostal v roce 2008. V té době jsem se věnoval windsurfingu a jeden můj kamarád, který se mnou surfoval, tímto způsobem obchodoval. Líbilo se mi, že má hodně volného času, může cestovat a zároveň obchoduje a vydělává peníze.

Máte nyní i vy spoustu volného času?
Rozhodně ne, dřív toho času bylo víc. Ale změnil jsem si priority. V devatenácti jsem chtěl jenom obchodovat, vydělat si na život a houpat se v síti někde v Karibiku. Uvědomil jsem si ale, že v životě nejsem sám a není to jen o mě a mé houpací síti. Je potřeba vydělat peněz daleko víc, než si myslíte, na ten standard, který chcete mít. Takže jsem se do toho vrhl naplno a trochu jsem zkrouhl cestování.

Člověk se učí pořád

Za jak dlouho jste se naučil obchodovat?
Já si myslím, že se učím pořád. Člověk musí znát tolik věcí, že asi neexistuje pomyslná hranice, kdy bych si řekl, že teď už to umím a budu jen vydělávat. Všechny trhy se mění a celkově se vzdělávám neustále. Například jsem dlouhou dobu hledal nástroj, přes který bych mohl obchodovat a jakým stylem. Rozhodl jsem se to všechno otestovat, a nakonec mě nejvíce zaujaly opce (Smlouva mezi prodávajícím a kupujícím, která dává kupujícímu právo prodat nebo koupit od prodávajícího konkrétní aktivum za konkrétní cenu, pozn. red.), protože z pohledu rizika a zhodnocení se mi zdály lepší.

K testování jste tedy používal trénovací demo účty, kde se obchoduje s virtuálními penězi?
Na začátku samozřejmě ano. Rychle jsem ale poznal, že tam není psychika, která nás nejvíce ovlivňuje. Člověk se na demo účtech rozhoduje úplně jinak, když to nejsou jeho peníze. Takže jsem se snažil přejít na reálný účet téměř hned.

Nepoužíval jsem žádný stop loss, na což jsem doplatil

Proobchodoval jste ze začátku své účty nebo se vám hned dařilo?
Ano, projel jsem je, ale naštěstí to nebyly velké částky. Paradoxně na začátku se mi podařilo chytit velký trend na zlatě, takže jsem obchodoval s ním. Říkal jsem si, že kupovat zlato je lepší než peníze, které ztrácí svou hodnotu. Nevěděl jsem o tom ale skoro nic. Měl jsem jen štěstí. To trvalo asi půl roku, kdy jsem měl převážně ziskové obchody. Nepoužíval jsem ale žádný stop loss (Limituje riziko obchodu. Předem definovaná maximální ztráta, pozn. red.), věřil jsem, že to vždy půjde výše. Na to jsem samozřejmě doplatil a přišel o celý svůj učet, který jsem vybudoval z dvaceti tisíc na dvě stě padesát tisíc korun.

Jak jste se dostal zpět?
Trvalo to nějakou dobu. Začal jsem se hodně vzdělávat a byl jsem opatrnější než předtím. Obchoduji teď hlavně s akciemi, které nezaberou takový čas a se svým zhodnocením jsem spokojený.

Jak jste se vzdělával?
Semináře, kurzy, zahraniční tradeři (Obchodníci na burze či forexovém trhu, pozn. red.). Načetl jsem hodně knížek a zjistil jsem, že každý obchoduje trochu jinak. Na začátku jsem z toho všeho byl hodně zmatený. Nebyla žádná garance úspěchu. Všichni to dělají jinak a většině to funguje. Jde jen o to, jak zmírnit riziko. Nakonec mi přišla kombinace akcií a opcí jako ta nejlepší. Takže jsem si zkoušel různé strategie a testoval jsem je.

V současné době vedete kurzy o obchodování. Chtěl jste lidem pomoci vyznat se v odvětví nebo jen ukázat vaši cestu?
Na začátku jsem vůbec netušil, že budu dělat kurzy. Založil jsem si facebookový profil a sdílel své obchody. Psal jsem k tomu, kdy jsem prodělal nebo vydělal. Dělal jsem to proto, že trading je hodně samotářská práce. Neměl jsem v okolí nikoho, koho by to zajímalo, a s kým bych o obchodování mohl mluvit. Takže jsem to začal sdílet na sociální síti a lidé se mnou sami chtěli konzultovat různé obchody. Vytvořil jsem hromadný tréninkový program ve formě videolekcí. V nich jsem říkal vše, co vím a postupně jsem to aktualizoval.

Proč jste u videolekcí nezůstal?
Došel jsem k závěru, že forma videa mi vadí. Chtěl jsem vysílat živě, když zadávám obchod a komentovat, proč to dělám. Založil jsem Live room, kde lidé mohou vidět praxi a není to jen teorie.

Co tedy nyní tvoří váš hlavní příjem?
Věnuji se marketingu, poskytuji konzultace ohledně reklam a rozbíhání startupů. S přítelkyní jsme vybudovali několik firem. Vytvořili jsme internetové obchody, které jsme poté prodali. 

Váš obrat je přes 20 milionů ročně. Tohle je váš životní standard?
Většinu peněz držím ve firmě a můj cíl je vracet peníze stále do byznysu a používat  je na investice. Víceméně se snažíme životní standard držet poměrně nízký, na to, co bychom si mohli dovolit.

Co jste si koupil za první velké vydělané peníze?
Musím říct, že jsem si nikdy neřekl: „Vydělal jsem milion a teď jsi jdu koupit nějaký nesmysl.“ Byly to peníze, které jsem potřeboval na něco dalšího. Navyšoval jsem účty k obchodování a velká část padla na vzdělání. Potřeboval jsem informace k obchodování a zkušenosti někoho druhého, abych byl schopný své peníze použít správně. Takže první věc, které jsem nikdy nelitoval bylo to, že jsem zaplatil třicet tisíc za konzultace. Získal jsem informace, o kterých jsem věděl, že je ten člověk sbíral několik let. Úspěšní lidé chtějí sdílet zkušenosti, akorát se jich na to málo lidí ptá.

Není důvodem právě to, že jejich semináře stojí desítky tisíc korun?
Lidé chtějí příliš brzy vydělávat. Byl jsem na tom úplně stejně. Nejsou ochotní utratit peníze za to, že se naučí úplně novou věc. Mají našetřeno třeba sto tisíc korun, které si dají na obchodní účet a hned příští měsíc chtějí zhodnotit příjem o 10 %. Podařit se to samozřejmě může, mně se to na začátku chvíli také dařilo, ale ve většině případů se to neděje. Statistika je taková, že 90 % lidem to nefunguje. Trading na začátku působí tak, že je to hodně snadné. Otevřu si brokerský účet, zůstanu v pyžamu a ani nevylezu ven. Láká to spoustu lidí, ale ve většině případů o peníze přijdou.

Partneři

Kontaktujte nás

Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 930 851
Telefon: +420 224 930 037
E-mail: vosp@vosp.cz

Aby Vám neunikly pozvánky na akce VOŠP

Copyright © 2011—2020 Vyšší odborná škola publicistiky.
Všechna práva vyhrazena. „Nejsme žurnalistika, jsme publicistika!“