Hostem Publicistiky se tentokrát stal režisér zpravodajského televizního kanálu ČT24 Pavel Hanuš.
Čtvrtek, 15. prosince 2022

Zdroj: ČT
Diskuze s profesionálem televizního zpravodajství se odvíjela od témat role režiséra zpravodajských a publicistických televizních pořadů.
Jaké jsou tvůrčí možnosti režiséra zpravodajských a publicistických pořadů? Nebo jsou jen čistě technické? Jak vypadá spolupráce režiséra s editory, redaktory, reportéry a moderátory? Jaká je spolupráce s kameramany, střihači, zvukaři? Jak vzniká nový zpravodajský pořad? Jak vypadá zákulisí vysílání živých zpravodajských pořadů? Co se děje v čase, než zazní úvodní znělka Událostí v 19:00 na ČT24 a ČT1?
Přednáška, resp. diskuze s posluchači byla zaměřena na týmovou spolupráci od nejmenšího složení štábu (reportér-kamera), až po nejpočetnější obsazení vysílací režie zpravodajství a publicistiky (režie-kamera-střih-zvuk-produkce-technika-titulky-editor-redaktor-reportér-moderátor atd.).
Na virtuální prohlídce studií a režií budovy zpravodajství ČT24 přehledně režisér Pavel Hanuš prezentoval praktické použití technologií, zejména natáčení ve virtuálním studiu (Studio 6) a ostatních studií s reálnými a virtuálními prvky. Posluchači měli možnost nahlédnout do systému režie živých zpravodajských pořadů, včetně postupů při zvládaní krizových situací, které mohou při odbavení živého vysílání zpravodajství nastat vlivem nečekaných okolností.
„Ač diskuze byla postavena především na týmové spolupráci, studenty nejvíce zajímaly technické detaily – klíčování postav před zeleným pozadím, nasvícení, grafika virtuálního studia atd., což samozřejmě vnímám jako oblast, která je studentům v dnešním moderním světě mnohem bližší,“ uvedl odborný lektor MgA. Ladislav Greiner.