Na chodbě Spálené 14 uspořádala VOŠP 6. května komponovaný večer, spojující 80. výročí konce druhé světové války s osudy a dílem Arnošta Lustiga.
Pedagog VOŠP Pavel Urban představil nový web, který vytvářejí studenti VOŠP v rámci HUBu Novinářské žánry. Kromě mediální části je zde také rubrika věnována Arnoštu Lustigovi, významnému českému spisovateli, ale také novináři, scenáristovi a pedagogovi. Web navazuje na online a tištěnou podobu příručky Novinářské žánry s Arnoštem Lustigem. První verzi příručky, zpracovanou vyučujícími VOŠP Pavlem Urbanem a Janou Zbyňkovou (s Janinými skvělými ilustracemi) již využívá kolem osmdesáti základních a středních škol po celé České republice.
Komponovaný večer u příležitosti připomenutí výročí 80 let od konce druhé světové války.
Další z pedagogů VOŠP, historik Jan Adamec, představil svou novou knihu Kronika druhé světové války 1937-1947, která letos vyšla v nakladatelství Vyšehrad (součásti Albatros Media).
Dojemné bylo vystoupení dlouholeté Lustigovy přítelkyně, spisovatelky Ladislavy Chateau. Ta upozornila zvláště na Lustigovu novelu Dita Saxová a připomněla tragický osud dívky, která byla předlohou pro hlavní hrdinku. A. Lustig prožil válku částečně v koncentračních táborech a většina jeho díla vychází ze zkušenosti holocaustu.
Součástí večera byly i čtyři audiovizuální výstupy, vedené studenty VOŠP s válečnou pamětnicí, historikem a šéfredaktorkou časopisu Mladý svět – i v něm Arnošt Lustig kdysi pracoval, stejně jako po sametové revoluci v českém vydání časopisu Playboy, jehož konec byl příznačně oznámen jen několik dní před konáním této akce. Čtvrtým příspěvkem byla reportáž právě o působení Lustiga v roli novináře.
Pořádající studenti VOŠP připravili pro přítomné rovněž znalostní test, který byl náročnější zejména pokud jde o životopisné detaily z osudu Arnošta Lustiga. Každý z členů vítězného týmu obdržel jednu z knižních cen, mezi něž patřily jak knihy o historii 2. světové války, tak Lustigova beletrie. Akci profesionálně moderoval student VOŠP Tomáš Pokštefel.