foto: Kristýna Frymlová, VOŠP
„Sociální sítě umožnily, že jsou dezinformace jako na steroidech,“ říká Veronika Batelková.
Na Publicistiku zavítala Veronika Batelková, předsedkyně spolku Zvol si info, který se zabývá mediální gramotností či bojem proti dezinformacím. Batelková je sama studentkou, a tak se v rámci její prezentace rozvinula přátelská debata se studenty prvního ročníku.
„S Vyšší odbornou školou publicistiky jsem se potkala už kdysi na Gaudeamu. Uspěla jsem v akci „Kamera tě miluje“ a strávila pak den na téhle škole, VOŠP ve mně prohloubila zájem o žurnalistiku,“ řekla na úvod Batelková, kterou osud později zavál na Masarykovu univerzitu do Brna. Jelikož se zajímala o dezinformace, zapojila se do spolku Zvol si info, který se vyvinul ve vzdělávací instituci.
V čem jsou výhody a nevýhody sociálních sítí? Sledují studenti na sítích novináře? Jsou spíše pro placená média, nebo pro ta zdarma? Jaké jsou rozdíly mezi hoaxem, konspirační teorií a Fake News? O tom všem hovořila Batelková v zaplněné aule na Publicistice.
Když se zeptala, kdo ze studentů je aktivní na sociálních sítích, přihlásili se prakticky všichni. „Na sociálních sítích zmizely hranice mezi tím, co je zpráva a co ne,“ řekla Batelková a dodala: „Stírají se hranice i směrem k dezinformacím. Ty zde sice byly už dříve, ale právě sociální sítě umožnily, že jsou teď dezinformace jako na steroidech.“
Studentům také ukázala další důsledky toho, že lidé tráví hodně času na sociálních sítích. A to i pomocí odlehčených příkladů. Například kvůli tomu v posledních letech výrazně poklesl prodej žvýkaček. „Lidé totiž ve frontě v obchodě zírají do mobilů a nekoukají do regálů, kde jsou žvýkačky,“ vysvětlila mladá studentka.
Dezinformacím se Batelková věnovala i v další části přednášky. Objasnila například důvody, proč někdo šíří dezinformace a opět uvedla několik známých a třeba i satirických případů, kterým ovšem někdo uvěřil. „Dezinformace se podle měření Twitteru šíří až čtyřikrát rychleji než pravdivá sdělení. Mozek se navíc nechce vzdát prvotní informace, i když se ukáže, že je nepravdivá. Věříme věcem, kterým chceme věřit,“ přidala Batelková. Ta na závěr přidala mantru jejího spolku směrem k dezinformacím a kritickému myšlení.
„Ověřuj, mysli, dýchej.“