fbpx
preloader

Léčba extrémním chladem: tři minuty, na které nezapomenete

Rubrika: Generace20.cz
Datum: 10. 2. 2025

Kryoterapie, neboli léčba extrémním chladem, mě lákala už delší dobu. Především kvůli slibované regeneraci celého těla. Instrukce byly jasné: s sebou pouze vysoké ponožky a spodní prádlo nebo krat´asy.

Po příchodu do moderně vybaveného centra, který se specializuje na tuto léčbu, mě překvapil příjemně vyhřátý prostor. Nic nenasvědčovalo tomu, že mě za chvíli čeká dobrovolné zmrazení. Teprve při oblékání ponožek začala představa, že budu stát polonahá v mrazáku, nabírat reálné obrysy.

Před vstupem do zimy mi zaměstnankyně detailně vysvětlila, co mě čeká. Dostala jsem speciální vybavení: roušku na ochranu před vdechováním mrazivého vzduchu, teplou čelenku chránící čelo a uši, rukavice, a nakonec jsem si vybrala odpovídající velikost dřeváků. S tímto originálním outfitem jsem byla připravena vkročit do chladu.

Kontakt s mrazem

První zastávka byla v přípravně, místnosti s teplotou dosahující až –60 stupňů Celsia, tedy stejně jako na Marsu. Pocit, že to není tak hrozné, mi vydržel asi dvě sekundy. Poté se začal uvolňovat tekutý dusík a teplota začala prudce klesat. Už po pár vteřinách jsem si říkala, že příprava na tenhle mráz měla spočívat možná spíš v mentálním tréninku.

Ozval se zvukový signál a já věděla, co mě čeká – vstup do hlavní komory. I přes narůstající strach jsem se odhodlala a vykročila dál.

Uvnitř mě čekalo jenom -120 stupňů Celsia. Návod, který jsem dostala, byl jednoduchý: chodit dokola, dýchat a nezpanikařit. Zpočátku jsem se snažila být statečná. Jenže po dvaceti sekundách, kdy jsem kontrolovala čas s mylnou nadějí, že už budu mít půlku za sebou, jsem zjistila, že mě čekají celé dlouhé tři minuty.

Neuvěřitelná zima postupně přecházela do štípání, pak pálení. Pálení jsem nakonec brala jako dobrou zprávu – necítit nic by skoro jistě znamenalo nutnost amputace končetin. Měnila jsem směr chůze, počítala v duchu kroky a snažila se nevnímat ostrý mráz. Po minutě jsem se začala identifikovat jako kostka ledu.

V poslední minutě mi „léčba“ připadala jako maraton bez cílové čáry. Posledních deset vteřin jsem odpočítávala nahlas a pouhá naděje konce mě držela při smyslech. Když se ozval signál k odchodu, chtělo se mi křičet radostí.

Zahřívání

Když jsem vylezla ven, stála místo mě ledová socha. Ta zamířila do zahřívací místnosti vybavené rotopedy a dalšími stroji. Podle pokynů je po terapii nutné se zahřát nějakým cvičením, ale prvních pár minut jsem si při každém pohybu připadala jako po návratu z polární expedice. Kůže zčervenala a bolela, obzvláště na stehnech.

Postupně se tělo začalo zahřívat. Po 15 minutách jsem byla zase schopná normálního pohybu, byt´ jsem ještě cítila slabé dozvuky zimy. Když jsem opouštěla zahřívací místnost, pocit byl nepopsatelný. Lehkost, energie a euforie. Zima venku už mi nepřipadala tak nesnesitelná.

Kryoterapie rozhodně není pro slabé povahy. Další tři dny jsem musela nohy spálené mrazem mazat panthenolem. Bolavým svalům a kolenu to ale bezpochyby pomohlo.

Autorkou reportáže je Barbora Krpálková.

Foto: Archiv autorky

Čtěte dále

Bůh neměl čas na to, aby stvořil „nikoho“ – literární reportáž studentky 2. ročníku Valerie Knotové
Růžová barva se stala symbolem společnosti Mary Kay Cosmetics již na začátku 60. let. Za celým tímto úspěchem však stojí žena, která jen věřila v sebe samu. Texasanka 20. století, největší podnikatelka v Americké historii, tím vším Mary Kay Ash byla, ale hlavně byla milující matkou, silnou osobností a ženou bojující za ženy. Literární reportáž studentky 2. ročníku Valerie Knotové si můžete přečíst ZDE.
Rubrika: ProStory
Datum: 13. 6. 2025
Klostermannova Šumava – literární reportáž studenta 2. ročníku Karla Bachoně
Šumava je pro mnohé kouzelným místem, kde se snoubí kultura česko-německého pohraničí s divokou přírodou. Jaké události se na jejím území odehrávaly v době, kdy po ní chodíval Karel Klostermann? A jaká je pro mladé dnes? Literární reportáž studenta 2. ročníku Karla Bachoně si můžete přečíst ZDE.
Rubrika: ProStory
Datum: 13. 6. 2025
Zvuk tance – literární reportáž studentky 2. ročníku Terezy Adamcové
Tereza má za sebou dvanáct let působení ve stepovém tanečním souboru. Zúčastnila se nespočtu vystoupení a festivalů, ale největší událostí roku bylo vždy vánoční vystoupení. Prostřednictvím literární reportáže se čtenáře pokouší přenést přímo na prkna pódia. Pod září reflektorů a před očima desítek diváků se člověk neocitne každý den – někdo to nezažije nikdy. Autorka se proto rozhodla pocity nervozity, ale i naprosté radosti zprostředkovat…
Rubrika: ProStory
Datum: 13. 6. 2025