fbpx
preloader

Moderní sebeobrana mi pomohla překonat trauma, říká lektorka Jasmína Houdek

Rubrika: Generace20.cz
Datum: 9. 11. 2022

Jasmína Houdek byla v minulosti obětí sexuálního zneužívání. Právě tato zkušenost ji přivedla k vyučování moderní sebeobrany pro ženy. Na lekcích studentkám radí, jak se mají v kritických situacích chovat a jak mohou případnému násilí předejít. Důraz klade také na to, aby si klientky vybudovaly sebevědomí a dokázaly se ozvat i v nepříjemných situacích.

Už sedmým rokem působí Jasmína Houdek (36) jako instruktorka moderní sebeobrany. O své práci prohlašuje, že je nejlepší na světě a vnímá ji jako své poslání. Kromě lektorství se věnuje také workshopům a přednáškám na téma emancipační sebeobrany, která má ženy motivovat k tomu aby našly vnitřní odhodlání se bránit. Cesta k vysněnému povolání vedla přes nepříjemné zážitky z minulosti. „Když mi bylo čtrnáct let, byla jsem znásilněna,“ přiznává. Tím však její trápení neskončilo. I později mnohokrát čelila sexuálnímu obtěžování a narazila na partnera, který ji i fyzicky napadal.

Moderní sebeobrana pomohla Jasmíně Houdek překonat trauma z minulosti. Zdroj: Archiv Jasmíny Houdek

V těžkých časech pak hledala něco, co by jí pomohlo se prožitého traumatu zbavit. Proto se přihlásila se na kurzy bojových sportů. Vyzkoušela box, thajský box i jiné obranné disciplíny. Spokojena však nebyla. Dokud nenarazila na kurz moderní sebeobrany. „Už po první lekci jsem věděla, že tohle je ta cesta,“ říká Jasmína Houdek, která se po pár měsících sama stala cvičitelkou. „Díky moderní sebeobraně jsem se konečně zbavila traumatu a našla způsob, jak se vypořádat s toxickými lidmi,“ doplňuje.

Kurzy jako prevence násilí

Lekce moderní sebeobrany nekladou důraz jen na výuku techniky. Soustředí se primárně na to, aby ženy uměly rozpoznat možné nebezpečí předem. „Moderní sebeobrana je především boj proti násilí. Zaměřuje se na to, co přichází před útokem. Naše studentky jsou schopné rozklíčovat manipulátory, agresory a prasáky dřív, než jim stihnou ublížit,“ popisuje Jasmína.

Moderní sebeobrana je založena i na vědeckých poznatcích. Čerpá data ze statistik a na jejich základě sestavuje strategii pro prevenci násilí. Díky správné komunikaci je prý až 90 % šance, že na fyzický konflikt vůbec nedojde. V případě, že ženy obtěžování ignorují, naopak riziko agrese výrazně zvyšují. Jasmína Houdek zdůrazňuje, že má člověk vždy počítat s tím, že prevence může selhat. Samotná obrana by pak podle ní měla být jednoduchá, a hlavně přístupná pro ženy všech věkových kategorií. „Fyzická část musí být co nejsnazší a zvládnutelná pro obyčejné ženy, které nemají skvělou kondici, ani čas techniky neustále nacvičovat,“ objasňuje instruktorka.

Důležitá je asertivita

Jasmína ženy vyzývá, aby se zamyslely i nad tím, co pro ně sebeobrana představuje. Tvrdí, že by klientky neměly navštěvovat kurzy jen proto, že se naučí násilníka zneškodnit pouze fyzicky. „Není to jen o nebezpečí. Jde také o to, jak dovolíte, aby se k vám lidi chovali v každodenních situacích. Všichni bychom si měli vytyčit jasné hranice a nebát se ozvat, když se nám něco nelíbí,“ upozorňuje. Asertivitu by ženy měly uplatňovat už v momentech, kdy na ně má nevhodné řeči třeba učitel ve škole: „Chceme, aby se bránily už tehdy, když zazní homofobní, rasistický nebo sexistický vtip. Aby se za sebe dokázaly postavit dříve, než jim někdo způsobí trauma.“

Samy ženy by měly i aktivně pracovat na svém sebevědomí. „I v tom musíme dělat osvětu. Vysvětlovat, že násilí je proces. Snažíme se skrz naše aktivity bourat stereotypy a stavět lidem sebevědomí,“ vysvětluje lektorka. Většina učitelů a učitelek moderní sebeobrany se svými klientkami mluví i o svých zkušenostech s násilím. „Podporujeme tak oběti a svou prací chceme přispět k tomu, abychom předali sílu těm, kteří to potřebují,“ vysvětluje Jasmína Houdek.


Lucie Marie Brotánková

Autorka studuje na Vyšší odborné škole publicistiky.

Čtěte dále

Bůh neměl čas na to, aby stvořil „nikoho“ – literární reportáž studentky 2. ročníku Valerie Knotové
Růžová barva se stala symbolem společnosti Mary Kay Cosmetics již na začátku 60. let. Za celým tímto úspěchem však stojí žena, která jen věřila v sebe samu. Texasanka 20. století, největší podnikatelka v Americké historii, tím vším Mary Kay Ash byla, ale hlavně byla milující matkou, silnou osobností a ženou bojující za ženy. Literární reportáž studentky 2. ročníku Valerie Knotové si můžete přečíst ZDE.
Rubrika: ProStory
Datum: 13. 6. 2025
Klostermannova Šumava – literární reportáž studenta 2. ročníku Karla Bachoně
Šumava je pro mnohé kouzelným místem, kde se snoubí kultura česko-německého pohraničí s divokou přírodou. Jaké události se na jejím území odehrávaly v době, kdy po ní chodíval Karel Klostermann? A jaká je pro mladé dnes? Literární reportáž studenta 2. ročníku Karla Bachoně si můžete přečíst ZDE.
Rubrika: ProStory
Datum: 13. 6. 2025
Zvuk tance – literární reportáž studentky 2. ročníku Terezy Adamcové
Tereza má za sebou dvanáct let působení ve stepovém tanečním souboru. Zúčastnila se nespočtu vystoupení a festivalů, ale největší událostí roku bylo vždy vánoční vystoupení. Prostřednictvím literární reportáže se čtenáře pokouší přenést přímo na prkna pódia. Pod září reflektorů a před očima desítek diváků se člověk neocitne každý den – někdo to nezažije nikdy. Autorka se proto rozhodla pocity nervozity, ale i naprosté radosti zprostředkovat…
Rubrika: ProStory
Datum: 13. 6. 2025