fbpx
preloader

TÉMA. Psychická nepohoda generace Z

Rubrika: Generace20.cz Rádio VYŠŠÍ HLAS Televize dot
Datum: 23. 1. 2023

#téma #psychickézdraví

Současný průzkum Národního ústavu pro duševní zdraví ukazuje, že pocity smutku a úzkosti se u mladé generace vyskytují stále častěji než u starších. Proč je takzvaná generace Z, tedy lidé narození v polovině 90. let a později, nejčastěji postižená pocitem vyhoření? Co mladé tak trápí? A chtějí vůbec své potíže řešit? Na tyto i další otázky hledali odpovědi studenti Publicistiky. 

Úzkosti, fóbie, deprese. Výzkumy potvrzují, že mladí lidé jsou v současnosti opravdu výrazně náchylnější upadat do nepříznivých psychických stavů. „Často jsem se cítila pod psa, měla úzkosti a nebylo mi mentálně dobře,” říká o sobě jednadvacetiletá studentka Kristýna, než vyhledala odborníka. Podle jejich zkušeností duševní potíže za poslední roky zesílily. 

.

Covid, Ukrajina, ale i otázky smyslu života 

Přibylo překážek, kterým lidé musí čelit. Kromě standardního pracovně-rodinného života se přidaly i problémy probíhající pandemie koronaviru a války na Ukrajině. S těmi se pojí i další mentálně náročné situace, jako je energetická krize a zvyšující se inflace,” vysvětluje mluvčí Asociace klinických psychologů Markéta Celerová. 

Teď se mluví i o tom, že bude bída, umrzneme, nebudeme mít, co jíst. To vše dohromady mladým komplikuje život,” dodává psycholog Václav Mertin. Neopomíjí ale ani evergreeny jako zásadní otázky smyslu života. Co jsem, co budu? Nic neumím, jsem úplně k ničemu,” dělá výčet Mertin.

Více o témtatu v interview TV dot.

Podle terapeutky Terezy Malinákové je nejčastější tématem duševní nepohody nepřijetí. Je to o pocitu nedostatečné sebehodnoty, a ta je tlačí,“ říká. 

 

Říct si o pomoc už není tabu  

Když už se mladí rozhodnou vyhledat odbornou pomoc, mají problém najít vhodného terapeuta hrazeného pojišt´ovnou. Podle psychoterapeuta Tomáše Tichého si člověk musí počkat klidně půl roku, někdy i déle. Řešením tak může být odborná pomoc v podobě placené terapie.

Více si poslechněte v rozhlasové montáži školního rádia Vyšší hlas.

Audio přehrávač

Zažité přesvědčení z doby generace našich rodičů, že je návštěva psychologa projevem slabosti, postupně mizí. Díky uživatelům sociálních sítí se o zdravém životním stylu a s ním související sebelásce a duševní pohodě stále více mluví.

Řada influencerů se snaží šířit povědomí o důležitosti tématu duševního zdraví. Ostych navštívit gauč psychologické poradny se u mladé generace naopak proměnil v trend. Za zvýšenou poptávku může mimo jiné i takzvaná destigmatizace oboru, díky níž již není chození k odborníkovi tolik známkou duševní nemoci, ale spíše odrazem kvalitní péče o sebe samého. O vnitřní pohodě se také více hovoří v médiích, a tak se dostává do povědomí veřejnosti,” vysvětluje mluvčí Asociace klinických psychologů Celerová.  

 

.

.

Více o tom, že se sociální sítě mění v psychologické poradny, se dočtete v článku Generace 20.

 

 

 

 

Jak si udržet klidnou hlavu? 

Přiměřená dávka stresu však podle psychologů k životu patří. Když se ale stresové hormony vyplavují do krve prakticky neustále, mohou způsobit závažné zdravotní škody. „Pokud se se stresem nenaučíme pracovat, budeme vystaveni takzvanému chronickému stresu, který má na rozdíl od toho krátkodobého negativní vliv na zdraví,” říká v rozhovoru studentka psychologie Petra Chmelíková. 

Obecný návod na to, jak se vyhnout zmíněnému chronickému stresu, však není. Záleží na odolnosti jedince i na množství a povaze působících stresorů. Nabízí se ale třeba pohyb, který stres po fyziologické stránce odbourává,” tvrdí Chmelíková a zmiňuje například běh či jógu. Pomáhají i kreativní činnosti, kdy více tvoříme, než konzumujeme.   

Více v interview TV dot.

 

Téma psychické zdraví pokračuje zde.
VIDEO: Bezmoc, boj a bolest. O hraniční poruše osobnosti (HPO) se často mluví jako o „rakovině duše“.

.

Obsah je výběrem prací studentů Publicistiky ze zimního semestru roku 2022/2023.

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte dále

Bůh neměl čas na to, aby stvořil „nikoho“ – literární reportáž studentky 2. ročníku Valerie Knotové
Růžová barva se stala symbolem společnosti Mary Kay Cosmetics již na začátku 60. let. Za celým tímto úspěchem však stojí žena, která jen věřila v sebe samu. Texasanka 20. století, největší podnikatelka v Americké historii, tím vším Mary Kay Ash byla, ale hlavně byla milující matkou, silnou osobností a ženou bojující za ženy. Literární reportáž studentky 2. ročníku Valerie Knotové si můžete přečíst ZDE.
Rubrika: ProStory
Datum: 13. 6. 2025
Klostermannova Šumava – literární reportáž studenta 2. ročníku Karla Bachoně
Šumava je pro mnohé kouzelným místem, kde se snoubí kultura česko-německého pohraničí s divokou přírodou. Jaké události se na jejím území odehrávaly v době, kdy po ní chodíval Karel Klostermann? A jaká je pro mladé dnes? Literární reportáž studenta 2. ročníku Karla Bachoně si můžete přečíst ZDE.
Rubrika: ProStory
Datum: 13. 6. 2025
Zvuk tance – literární reportáž studentky 2. ročníku Terezy Adamcové
Tereza má za sebou dvanáct let působení ve stepovém tanečním souboru. Zúčastnila se nespočtu vystoupení a festivalů, ale největší událostí roku bylo vždy vánoční vystoupení. Prostřednictvím literární reportáže se čtenáře pokouší přenést přímo na prkna pódia. Pod září reflektorů a před očima desítek diváků se člověk neocitne každý den – někdo to nezažije nikdy. Autorka se proto rozhodla pocity nervozity, ale i naprosté radosti zprostředkovat…
Rubrika: ProStory
Datum: 13. 6. 2025